Ediția 2019 - RomâniaProiecte de replicareȘcoala Gimnazială Topraisar

octombrie 19, 2019by Voinea Madalina0
Proiect de replicare - Ediția 2019-România

Proiect de replicare - Ediția 2019-România

Locatie - Topraisar (jud. Constanța); prof. coordonator Ionela Stanciu

30 de elevii de clasa a VII-a au organizat expoziția “Amintiri din comunism” cu obiecte uzuale ale părinților și bunicilor din perioada comunistă. Ei au luat interviuri părinților și bunicilor despre viața în comunism și au aflat mai multe despre restricțiile aduse vieții private, programul la televizor sau vacanțele pe care le făceau în acea perioada.

Expoziția a fost urmată de o biblioteca vie care i-a avut ca invitați pe Cosmin Budeancă, expert la Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICMER) și Gabriel Manea, doctorand în istorie la Universitatea Ovidius din Constanța. Invitații au răspuns întrebărilor elevilor despre acea perioadă și au încercat să le explice pe înțelesul lor cum erau afectate drepturile omului în acea perioadă.

Voinea Madalina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright 2021. Expert Forum. All rights reserved.