Proiect de replicare - Ediția 2017 - Republica Moldova

Proiect de replicare - Ediția 2017 - Republica Moldova

Locație: Chișinău; prof. coordonator Natalia Diacenco

30 de elevii au participat la o simulare de vot unde elevii au jucat rolul membrilor secției de votare precum și a cetățenilor care își exercită dreptul la vot. Pentru organizarea acestei simulări au învățat despre regulile de organizare a votului și importanța desfășurării corecte a alegerilor. Apoi, elevii au urmărit filmul documentar „O capră pentru un vot”. Plecând de la rezultatele simulării de vot și rezultatele din filmul documentar, elevii au dezbătut despre valorile candidaților, importanța unui vot și aportul adus de fiecare membru al comunității.

Voinea Madalina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright 2021. Expert Forum. All rights reserved.