LTY 2022 FDSCColegiul Național „Mihai Eminescu”

martie 29, 2022by Voinea Madalina0
Locație: Constanța

Colegiul Național „Mihai Eminescu” este una dintre cele mai vechi instituţii de învăţământ din Dobrogea, cu un prestigiu consolidat de-a lungul a peste opt decenii. Înfiinţat în anul 1919 ca Şcoală secundară de fete « Domniţa Ileana » a căpătat în scurt timp renumele unui aşezământ de mare valoare educaţională şi instructivă.Pe parcursul celor 98 de ani de existenţă, profilul, numărul de clase şi durata studiilor au cunoscut prefaceri succesive. De la 138 de elevi înscrişi la cursul inferior de 4 ani în 1919, la numeroasele specializări pe care le oferă astăzi liceul celor aproximativ 1000 de tineri care studiază aici, drumul a fost lung şi a devenit istorie.

Profesor coordonator

Voinea Madalina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright 2021. Expert Forum. All rights reserved.